היתרונות הבלתי צפויים של חסד, עבור עצמך ועבור אחרים

בחברה שבה אינדיבידואליזם ותחרות הם לעתים קרובות פריבילגיים, קל לשכוח את חשיבותו של טוב לב בחיי היומיום. עם זאת, מחקרים רבים מראים כי טוב לב לאחרים יכול להיות בעל השפעות חיוביות בלתי צפויות הן עבור אלה שמקבלים אותו והן עבור אלה המספקים אותו. אז למה לא לקחת את הזמן כדי להיות אדיבים?

השפעה משמעותית על רווחה נפשית ורגשית

לטוב לב יש השפעה ישירה על רווחתנו הנפשית והרגשית. על פי כמה מחקרים, הבעת טוב לב יכולה לשפר את מצב הרוח שלנו, להפחית מתח וחרדה, ויש להם השפעה מגנה על הבריאות הנפשית שלנו. מחקרים הראו גם כי עצם הזיכרון של מעשה חסד שבוצע או התקבל עוזר לחזק את תחושת האושר והסיפוק שלנו בחיי היומיום.

טיפול חסד: גישה יעילה לדיכאון

  • מחקר שנערך על ידי אוניברסיטת אוקספורד הראה כי מעשי חסד קבועים יכולים להפחית באופן משמעותי את הסימפטומים של דיכאון אצל אנשים הסובלים ממצב זה.
  • החוקרים מצאו כי משתתפים שהשתתפו בתוכנית חסד בת שישה שבועות חוו ירידה ניכרת בתסמיני הדיכאון שלהם, וכי שיפור זה נמשך מספר חודשים לאחר סיום התוכנית.
  • מעשי חסד שבוצעו במחקר זה כללו פעולות פשוטות, כגון עזרה לשכן או מתן מחמאה כנה לעמית לעבודה.

טוב לב הוא מדבק ויכול להשפיע באופן חיובי על הסובבים אותך

לטוב לב יש גם השפעה על אלה שמקבלים אותו, ומעורר בהם השראה להיות נדיבים יותר בתורם.– תופעה המכונה "הדבקה חברתית חיובית". מחקרים הראו כי אנשים שהיו עדים למעשה של חסד נוטים יותר לעסוק בהתנהגות אכפתית כלפי אחרים עצמם. בדרך זו, טוב לב יכול ליצור שרשרת של פעולות חיוביות המשתרעת בתוך הקהילה.

באותו נושא :  איך מרחיקים עכברים מהבית לתמיד?

השפעות על יחסים חברתיים

להיות אדיב גם עוזר לחזק קשרים חברתיים. למעשה, מחקרים הראו כי אנשים הנתפסים כנחמדים יותר מוערכים ואמינים יותר על ידי עמיתיהם. טיפוח טוב לב באינטראקציות שלנו עם אחרים עוזר אפוא לפתח מערכות יחסים בריאות ומתמשכות, החיוניות להגשמה האישית שלנו ולרווחתנו הכללית.

יתרונות לבריאות הגופנית שלנו

בנוסף להשפעות על בריאותנו הנפשית והרגשית, לטוב לב יש גם השפעות חיוביות על בריאותנו הפיזית. כמו מה:

  • תרגול מעשי חסד באופן קבוע יכול להפחית את לחץ הדם: חוקרים מצאו כי משתתפים שהשתתפו בתוכנית חסד היו ירידה ניכרת בלחץ הדם שלהם.
  • טוב לב פועל כמשכך מתח טבעי על ידי קידום הייצור של אוקסיטוצין, הורמון הקשור לרווחה ורגיעה. בנוסף, מחקרים הראו כי ייצור אוקסיטוצין כתוצאה מתרגול של חסד יכול גם לחזק את המערכת החיסונית ולשפר את ריפוי הפצעים.
  • לבסוף, עיסוק בהתנהגות אכפתית קשור לתוחלת חיים ארוכה יותר. מטא-אנליזה של מספר מחקרים הגיעה למסקנה כי אנשים בעלי גישה אלטרואיסטית לחיים היו בסיכון נמוך יותר למות בטרם עת מאלה עם גישה מרוכזת בעצמם.

לאמץ אורח חיים המבוסס על טוב לב, עבור עצמך ועבור אחרים

אין ספק שלטיפוח טוב לב בחיי היומיום יכולות להיות השפעות מועילות על רווחתנו הפסיכולוגית והגופנית. אז למה לא לשלב כמה מעשי חסד פשוטים וחופשיים בשגרת היומיום שלך? לדוגמה, אתה יכול לקחת את הזמן כדי לתת מחמאה כנה לעמית, להציע את עזרתך לאדם מבוגר, או לבשל מנה לחלוק עם השכנים שלך. עם קצת מוטיבציה ואמפתיה, טוב לב יכול להפוך במהירות מדבק ולהביא אושר לעצמך ולאנשים סביבך.

 

mm
פורסם על ידי Adam

כותב מתמחה במבחני אישיות, בדיקות IQ והערכות דומות עבור אתר אינטרנט מוכר.