השפעות הפרידה על הגוף והנפש שלנו

הכימיה של אהבה וצער

פרידות, בנוסף להיותן חוויה כואבת, יש גם השלכות ניכרות על הגוף שלנו. מדענים מתעניינים בנושא זה מזה זמן רב, עד כדי פרסום מספר מחקרים בנושא בשנים האחרונות. הלב השבור אינו אפוא רק ביטוי, מקורו בראש ובראשונה ב כימיה של המוח שלנו.

תפקיד ההורמונים בהפרדה

שני הורמונים ממלאים תפקיד חשוב בפרידה: אוקסיטוצין ודופמין. אוקסיטוצין הוא הורמון האהבה המפורסם המעורב בחיזוק קשרים חברתיים ורגשיים. הוא מסונתז במוח על ידי ההיפותלמוס ומשוחרר על ידי בלוטת יותרת המוח במהלך רגעים אינטימיים עם יקירכם: מגע פיזי, חיבוקים, או אפילו רק לחשוב עליו / עליה!

כאשר מערכת היחסים מסתיימת, ייצור האוקסיטוצין פוחת, מה שעלול להוביל לתחושות של ניתוק, נוסטלגיה ובדידות. נוסף על כך, אתה גם צריך להתמודד עם פחות דופמין – הורמון מערכת התגמול מסונתז במהלך גירויים מהנים.

שינוי בתיאבון ולחץ לאחר הפרידה

  • קורטיזול: בעוד קורטיזול מדכא תיאבון, רמות דופמין נמוכות יכול להוביל לצורך לפצות על חוסר זה באמצעות מזון. זוהי אחת הסיבות מדוע אנשים מסוימים נוטים למצוא מקלט "אוכל מנחם" לאחר פרידה.
  • אדרנלין: במחקר אחר שפורסם בשנת 2004 בכתב העת Psychoneuroendocrinology, החוקרים הראו את התפקיד שממלאים שני הורמונים אחרים שיש להם יום שדה: קורטיזול ואדרנלין. מופרשים במהלך פרקים של מתח, המטרה העיקרית של הורמונים אלה היא לגייס את הגוף להתמודד עם מצבים דחופים, כגון מצוקה רגשית הנגרמת על ידי פרידה.

ההשלכות הפיזיות והנפשיות של שברון לב

חשוב לקחת בחשבון את כל השינויים ההורמונליים הללו כאשר עוברים או עוזרים למישהו לעבור פרידה קשה. ואכן, תהפוכות אלה יכולות להוביל לבעיות שינה, תיאבון ומצב רוח.

  • הפרעות שינה: קורטיזול אחראי לנדודי שינה, או אפילו היפרסומניה (הצורך המופרז לישון) אצל אנשים מסוימים שחווים הלם כגון פרידה.
  • הפרעות תיאבון: אובדן התיאבון שנגרם על ידי קורטיזול יכול להוביל כמה להרעיב את עצמם או, להיפך, לחפש נחמה במזון כדי לפצות על חוסר דופמין.
  • הפרעות רגשיות: עצב וכעס הם רגשות נורמליים לאחר פרידה, אך אם רגשות אלה אינם מתפוגגים עם הזמן, חשוב לראות איש מקצוע בתחום בריאות הנפש.
באותו נושא :  כיצד לבחור ולטפל בארגז הצרכים של החתול שלכם?

תסמונת הלב השבור: תופעה נדירה

גל זה של הורמונים יכול גם לגרום למה שמכונה "תסמונת הלב השבור". תחושות אלה יכולות לנוע בין אי נוחות פשוטה לתסמינים חמורים הרבה יותר, דומים לאלה של התקף לב. למרבה המזל, תופעה זו נותרה נדירה מאוד, ומדענים מעריכים כי הגמילה ממערכת יחסים רומנטית נמשכת כשלושה חודשים.

איך מתגברים על ההשפעות של פרידה?

כדי להתמודד עם התהפוכות השונות הנגרמות כתוצאה מהפרידה, ישנם מספר טיפים שיכולים לעזור לכם להתמודד טוב יותר עם התקופה הקשה הזו:

  • לדבר: אל תשמרו את רגשותיכם לעצמכם ואל תהססו לספר לחברים, לאדם אהוב או לפסיכולוג. זה יאפשר לך לשים מילים על הרגשות שלך ולפנות את הכאב שלך.
  • טיפוח עצמי: פעילויות גופניות כגון יוגה, מדיטציה או פעילויות בחוץ יכולות לעזור להילחם בלחץ ולקדם את הפרשת הדופמין.
  • לאכול תזונה מאוזנת: נסו לשלוט בתשוקות שלכם למזון מנחם והתמקדו במזונות בריאים ומזינים כדי לשמור על בריאות פיזית ונפשית טובה.
  • יחסיות: אמנם זה נורמלי להרגיש עצב במהלך פרידה, זה גם חיוני לזכור כי הזמן הוא חלק של ריפוי, וכי ניתן למצוא אהבה שוב לאחר תקופה של צער מאוהב.

על ידי ביצוע טיפים אלה ולשים לב לאותות של הגוף והגוף שלך,זכור, ניתן להתגבר על ההשפעות של פרידה בהדרגה להחזיר חיי אהבה מספקים.

 

mm
פורסם על ידי Adam

כותב מתמחה במבחני אישיות, בדיקות IQ והערכות דומות עבור אתר אינטרנט מוכר.