מקלחת קרה, מהם היתרונות לגופך? שימושי או חסר תועלת?

במאמר זה נחקור את המעלות השונות המיוחסות לתרגול הקבוע של מקלחות קרות. מקלחות קרות, שהיו בשימוש במשך מאות שנים בתרבויות מסוימות בשל יתרונותיו הבריאותיים לכאורה, חוות כעת התעוררות מחודשת של עניין הודות לרשתות החברתיות ולתקשורת. אז איך זה באמת? בואו נסתכל על האמת והשקר בין ההשפעות החיוביות לכאורה של מקלחות קרות.

זרימת דם משופרת

חשיפה למים קרים גורמת לכלי הדם להתכווץ ולאחר מכן להתרחב ככל שהגוף מתחמם. החלפה זו בין vasoconstriction ו vasodilation מגרה וגוונים את מערכת הדם, ובכך מחזור הדם בצורה יעילה יותר בכל הגוף.

מנגנון: איך זה עובד?

כאשר הגוף שלנו נחשף לטמפרטורות נמוכות, כמו אלה של מים קרים מתחת ל-15 מעלות צלזיוס, המוח שלנו מפעיל תגובה תרמו-רגולטורית כדי לשמור על טמפרטורת גוף קבועה. לאחר מכן כלי הדם מתכווצים כדי לשמור על חום בתוך הגוף, בעוד גירוי העור שנוצר על ידי המים הקרים מקדם זרימה גדולה יותר של דם חם לעור כאשר הוא מתחמם.

חיזוק המערכת החיסונית

זה הוגן כי כמה מחקרים הראו ירידה במחלה אצל אנשים שלקחו מקלחות קרות באופן קבוע. עם זאת, חשוב לציין כי התוצאות המתקבלות אינן בהכרח משמעותיות בטווח הארוך ולהשתנות מאוד מאדם לאדם בהתאם לגורמים כגון סובלנות לקור או הרגלי חיים.

ייעוץ מדעי: אין מסקנה סופית

המחקר עד כה לא הצליח לקבוע בוודאות אם ההשפעות החיוביות המיוחסות למקלחות קרות על מערכת החיסון אכן אושרו על ידי המדע. בכל מקרה, היתרונות הפוטנציאליים שלהם נראה מוגבל לשיפור כללי בבריאות ולא למניעה ספציפית של מחלות מסוימות.

באותו נושא :  למה זה כל כך חשוב?

פעולה חיובית על בריאות הנפש

חשיפה לקור עלולה לגרום לשחרור אנדורפיניםהמכונים בדרך כלל "הורמוני אושר"., לכן, ייתכן כי מקלחת קרה מסייעת לשפר את מצב הרוח ולספק תחושה של רווחה. עם זאת, יתרונות אלה יכולים להיות מאוזנים על ידי גורמים בודדים כגון סובלנות לקור, העדפות אישיות, או מצב נפשי באותו זמן.

  • אופוריה זמנית: מה יכול להיות טוב יותר ממקלחת קרה טובה כדי להמריץ את עצמך ולהתחיל ברגל ימין?
  • הפחתת מתח: על ידי קידום שחרור אנדורפינים, מקלחות קרות יכולות לעזור להפחית מתח עצבי וחולשה יומיומית.
  • אפקט פלצבו: האמינו ביתרונות של מקלחות קרות והן עשויות לתת לכם את האנרגיה שאתם צריכים כדי להתמודד עם היום!

מסייע בהקלה על כאבי שרירים והתאוששות לאחר פעילות גופנית

ההשפעה vasoconstrictive של קור יכול להפחית את זרימת הדם לאזורים כואבים, אשר יכול לעזור להקל באופן זמני על כאב הנגרם על ידי התכווצויות שרירים או טראומה. בנוסף מקלחות קרות יכולות להקל על התאוששות השרירים לאחר מאמץ פיזי על ידי הגבלת דלקת והאצת חיסול פסולת מטבולית. עם זאת, יש לזכור כי השפעות אלה מווסתות על ידי מספר פרמטרים כגון עוצמת הכאב, אופי הפציעה והתנאים האישיים של סובלנות לקור.

לסיכום, אמנם מקלחת קרה לא יכולה להיחשב כתרופת פלא, אבל יש לה כמה יתרונות לבריאות הכללית ולרווחה הכללית כאשר מתרגלים אותה בחוכמה. לכן, שילוב תרגול זה בשגרת היומיום שלנו יכול לעזור לייעל את ההידרציה שלנו, התאוששות ובעיקר את האנרגיה שלנו להתמודד עם האתגרים של חיי היומיום!

 

mm
פורסם על ידי Adam

כותב מתמחה במבחני אישיות, בדיקות IQ והערכות דומות עבור אתר אינטרנט מוכר.